Pazartesi, Nisan 10, 2006

INTERNETİN DOĞUM GÜNÜ


12 Nisan Türkiye’de Internet’in doğum günü. 1993 yılında Türkiye ilk kez internet ağına 12 Nisan’da bağlandı.

Bu vesile ile Internet Kurulu, 1998 yılından beri her yıl Nisan ayında Türkiye sathına yayılacak şekilde Internetin doğum gününü kutluyor. Bu etkinlikler topyekun Internet Haftası olarak adlandırılıyor. Bu yıl da Internet Haftası 10-23 Nisan arasında kutlanacak.

Kendi il ya da ilçelerinde etkinlik yapmak isteyen kamu kurum ya da kuruluşlarının talebi üzerine internet kurulunda birşeyler yapma gayretlerini ilk günden beri yitirmeyen bir grup gönüllü, etkinlik boyunca oradan oraya koşarak, çırpınıp didiniyor.

Ülkemizin en ucra köşesinde bile interneti kitlelere anlatabilmek, dijital uçurumun açılmasını engellemek, insanların hayatlarına farklı bir boyut katabilmek için.

Etkinliğin web sitesine (www.internethaftasi.org.tr) şöyle bir baktım. Yüzlerce destekleyici kişi, kurum ya da kuruluşun web site adreslerinin listesi ülkemizin dört bir yanındaki internet meraklılarının, internetle ilgilenenlerin, internetin katma değerini algılamış olanların aslında kısa bir özeti.

Örneğin dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar Şuhutlular, http://www.suhutlum.com/ web sitesini kullanarak birbirleri ile iletişim kurabiliyor, ilçelerinde olup bitenler hakkında anında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bir başka deyişle “memleketin havasını” nerede olurlarsa olsunlar alabiliyorlar. Abdullah Umurhan’ın yönetimindeki ekibin ellerine sağlık.

Buyrun bir başka gönüllüler, vizyonerler: Uşak Banaz ilçesine bağlı Büyük Oturak Kasabası (http://www.buyukoturak.com), Zonguldak Çaycuma ilçesi (http://www.caycuma.gen.tr), Çorum Atatürk Lisesi (http://www.ataturklisesi.biz), İvrindi Eğitim ve Öğretmenler Sitesi (http://ivrindi.sitemynet.com), Keçiborlu Meslek Yüksek Okulu (http://www.keciborlumyo.net). Ve burada adını anamadığım düzinelerce başkaları.


Internet Kurulu bu yıl şu ana konuların altını çizmek istiyor:

Kendi okulunu internete taşı; okulunun web sitesi olsun.
Bir Halk Kütüphanesi’nin internete bağlanmasının sağlanması (böylece o bölge insanının ücretsiz olarak internete erişim imkanına sahip olması)
Belediyeler bünyesinde halka açık internet evlerinin açılması (bir yandan belediyenin hizmetleri internete taşınırken diğer yandan halka internet erişimi imkanı sağlanması)
Organize Sanayi Bölgelerinde internet evlerinin açılması (KOBİ’lerin internetten etkin bir şekilde istifade etmelerinin sağlanması)
Kültürel mirasımızın internete taşınması
Bir e-devlet hizmetinin başlatılması

Görüldüğü üzere bunlar çok net hedefler ve toplumdan her kesimin elbirliği ile yapabileceği şeyler. Bugün ülkemizde hızlı internet erişimi geometrik olarak artarken, örneğin mahalli bir firmanın, yakınındaki Halk Kütüphanesi’ne bir internet erişimi imkanı için sponsor olması zor olmasa gerek. Aylık sabit gideri olan bu tür bir hizmet, sponsor olacak firmaya beklenmedik faturalar ödeme kabusu da yaşatmayacaktır.

Keza çocuğunun gittiği okula bir hizmet vermek isteyen bir veli, okulun webden erişilebilir hale getirilmesine katkı sağlayabilir.

Kültürel konularda faaliyet gösteren bir vakıf, bir kültür mirasımızın internetten erişilerek dünyanın her yerinden izlenmesine, incelenmesine olanak tanıyabilir.

Internet Haftası kapsamında halihazırda pek çok şehirde organizasyonlar yapılmış durumda.

Örneğin Ağrı’da Telekom’un sponsorluğunda 10 ve 11 Nisan’da sunumlar yapılacak. Ayrıca Telekom’un kazandırdığ herkese açık ücretsiz internet evinden Ağrılılar internete erişebilecekler.

Ya da Muğla Üniversitesi’nde seminerler, konferanslar bir hafta boyunca gerçekleştirilecek ve bu kapsamda ülkemizde geliştirilen işletim sistemi Pardus’tan tutun da ebeveynlere ve öğretmenlere yönelik internet güvenliği konusunda uzmanlar açıklayıcı oturumlarda konuşacaklar.

Samsun’da ise Internet Kurulu üyelerinin de katılacağı ve yerel TV kanalı Kanal S’de 9 Nisan akşamı Türkiye’de Internet konulu bir panel düzenlenecek. Ayrıca hafta boyunca Eren Bilgi Akademisi’nde halka ücretsiz internet hizmeti sunulacak.

Internetten her birey, her il, her kurum, her kuruluş, kendi hedefleri çerçevesinde istifade edebilmeli, interneti gündelik hayatlarının bir parçası haline getirebilmeli. Bunun için bir yandan bu tür faaliyetleri destekleyebilecek kamu ya da özel sektördeki kurum ya da kuruluşlar aktif olarak görev almalı diğer yandan ise gönüllü olarak ülkemizin dört bir yanına gitme konusunda davet edilmekten başka hiçbir beklentileri olmayan bu internet gönüllülerinden çok daha fazla istifade edilmeli.

Internet Yaşamdır! Internetin 14. doğum günü kutlu olsun!

Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik Eki'nde yayınlanmıştır (08 04 2006)

Hiç yorum yok: